Wiązary dachowe są elementami  nośnymi odpowiednio przygotowanej, prefabrykowanej więźby dachowej. Jej zadaniem jest m.in. zapewnienie bezpiecznego przenoszenia obciążeń powstałych od ciężaru konstrukcji dachu, pokrycia dachowego, śniegu i wiatru na konstrukcję ścian.

Wiązary są produkowane w hali produkcyjnej, a następnie jako gotowe elementy transportowane na plac budowy. W ten sposób nie ma potrzeby składania całej więźby z pojedynczych elementów, co wpływa na przyśpieszenie wszystkich prac konstrukcyjnych oraz zostają także wyeliminowane błędy wykonawcze.

WIĄZARY W TECHNOLOGII MiTEK

Wiązary tworzone przez naszą firmę łączymy wykorzystując oryginalne rozwiązanie firmy MiTek Industries. Chodzi o technologię płytek kolczastych tworzonych z ocynkowanej lub nierdzewnej blachy stalowej z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Rozwiązanie w postaci nowoczesnych płytek łącznikowych MiTek równomiernie przejmuje obciążenia z jednego elementu i poprzez łącznik przenosi je na stykający się z nim drugi element, to pozwala osiągnąć znacznie większą trwałość łączenia.

W skład technologii MiTek wchodzą:

  • łączniki do drewna (płytki kolczaste i okucia ciesielskie)
  • branżowe oprogramowanie
  • maszyny (m.in. piły i prasy)

Zalety wiązarów dachowych

Materiały najwyższej jakości

Najważniejszym elementem wiązarów dachowych są płytki kolczaste – nowoczesne elementy łączenia konstrukcji drewnianych. Technologia płytek kolczastych została opracowana w USA. Pierwsze Europejskie kraje stosujące technologię to Szwajcaria, Norwegia i Belgia.

Drewno

Własności konstrukcyjne drewna są doskonale znane, to materiał godny zaufania, naturalny stosowany od stuleci. Do produkcji więźby dachowej wykorzystujemy drewno wysokiej jakości, sprowadzane ze Skandynawii.

Do produkcji wiązarów stosujemy drewno:

  • klasy wytrzymałościowej C24
  • suszone komorowo do wilgotności 15-18%
  • strugane czterostronnie z zaokrąglonymi brzegami

Proces suszenia komorowego eliminuje wszystkie insekty i grzyby oraz zapewnia trwałość i długą ochronę konstrukcji.

Płytki kolczaste

Są to płytki z blachy stalowej o grubości 1-2 mm  z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wciśnięciu jej, za pomocą pras o dużym nacisku (od 18 do 50 ton) w drewniane elementy konstrukcji, powstaje mocne i trwałe połączenie, zdolne do przenoszenia dużych naprężeń.

Etapy tworzenia wiązarów

Projektowanie

Więźba dachowa projektowana jest przez wykwalifikowanych konstruktorów budowlanych, posiadających wieloletnie doświadczenie. Podstawowym narzędziem do projektowania są programy Roofcon oraz Trusscon dostarczone przez producenta płytek, firmę MiTek Industries. Projektowanie odbywa się w oparciu o Europejskie Normy oraz Prawo Budowlane.

W celu sporządzenia wyceny, inwestor powinien dostarczyć nam kompletne rysunki (przekroje, rzuty wszystkich kondygnacji oraz połaci dachu wraz z rysunkiem więźby) lub w celu uzyskania orientacyjnych kosztów podać:

  • typ konstrukcji (hala, obiekt mieszkalny itp.),
  • wymiary zewnętrzne budynku,
  • typ więźby (dach dwuspadowy, kopertowy itp.),
  • określić czy poddasze jest użytkowe lub nie.

Produkcja

W procesie unowocześniania technologii w budownictwie coraz większa ilość komponentów wykonywana jest poza miejscem budowy, w sposób przemysłowy. Powszechne stało się korzystanie z wyspecjalizowanych zakładów produkcyjnych i fabryk.

Wszystkie elementy wiązarów dachowych wykonywane są w takich właśnie zakładach, pozwala to zaoszczędzić czas, wykonywać elementy o większej dokładności, a także oszczędzić sporą część kosztów, związanych z wykonywaniem elementów konstrukcji na budowie.

Podstawą pracy na stanowisku pił jest część dokumentacji produkcyjnej nazywana „listą cięć”. Specyfikuje ona każdy element konstrukcji, podając ich ilość oraz symbol ułatwiający składanie poszczególnych części w cały wiązar.

Stanowisko prasowania w zakładzie wiązarów ma dwie funkcje:
a) zapewnia właściwy i powtarzalny kształt wiązara (jest jego „szablonem”),
b) łączy wycięte elementy w wiązar przez wciśnięcie płytek w węzły (zawsze równocześnie z góry i z dołu).

Montaż

W zakres naszej oferty wchodzi również montaż dostarczonych przez nas wiązarów. Ekipy montażowe posiadające wieloletnie doświadczenie w montażu konstrukcji dachowych, robią to w sposób szybki i bezpieczny.

Nasze ekipy montażowe składają konstrukcję zgodnie z przekazaną od konstruktorów dokumentacją techniczną i wiedzą budowlaną. Kontrola nad tym etapem pozwala zagwarantować wieloletnie użytkowanie obiektu.