Konstrukcje drewniane budynków cieszą się coraz większą popularnością ze względu na liczne zalety, takie jak praktycznie nieograniczona możliwość kształtowania geometrii dachów, różnorodność pokryć dachowych, niska awaryjność więźb oraz ich potencjalnie wysoka trwałość. Znajdują one zastosowanie w różnego rodzaju obiektach, obejmując budynki mieszkalne jedno- i wielorodzinne, obiekty handlowo-usługowe, budynki produkcyjne i magazynowe, budynki gospodarcze i wiele innych.

Wzrost popularności konstrukcji drewnianych w budownictwie wiąże się z intensywnym rozwojem technologii i zaawansowanych zastosowań. W ostatnich trzydziestu latach dominującą technologią stała się prefabrykacja więźby dachowej z zastosowaniem płytek kolczastych. Obecnie, w epoce coraz większej popularności ekologicznych rozwiązań, drewno wraca jako główny materiał w budownictwie. Nowoczesne materiały i maszyny do obróbki drewna umożliwiają stosowanie nie tylko tradycyjnych bali, ale także lekkich elementów z drewna klejonego, giętego lub gięto-klejonego warstwowo.

Dziś domy drewniane oraz większe budynki zbudowane w całości z drewna, wyposażone w skomplikowane więźby dachowe, łuki czy słupy drewniane, nie stanowią już zaskoczenia. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na konstrukcje drewniane w budownictwie, wzrasta potrzeba efektywnego i wydajnego oprogramowania do projektowania oraz obliczeń wytrzymałościowych, przyspieszającego i automatyzującego proces produkcji gotowych elementów drewnianych, takich jak wiązary dachowe.

Projektowanie konstrukcji budynków

Projektowanie konstrukcji drewnianych, w tym domów szkieletowych, zyskuje nowy wymiar dzięki modułowi do projektowania konstrukcji szkieletowych Wiązar Plus. Ten zaawansowany program pozwala na swobodne projektowanie ścian o dowolnej geometrii, zawierając sprawdzone w praktyce rodzaje połączeń oraz rozwiązania konstrukcyjne nadproży.

Nasi doradcy, korzystając z profesjonalnego oprogramowania, mają możliwość wprowadzenia dowolnej geometrii dachu na podstawie rysunków architektonicznych. Na tej podstawie generowany jest precyzyjny, zwymiarowany rzut budynku wraz z połaciami dachowymi. Kolejnym krokiem w projektowaniu dachu jest dopasowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i układów wiązarów dachowych. Dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji procesu projektowania konstrukcji wiązarowych, możliwe jest szybkie i precyzyjne zaprojektowanie różnych fragmentów dachu, takich jak naroża dachu kopertowego, kosze, otwory na kominy lub wyłazy. Wiązar Plus dostarcza konstrukcje z drewna dla budownictwa mieszkaniowego, usługowego, przemysłowego i rolniczego na terenie województwa dolnośląskiego.